Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?
11 Temmuz 2024

Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır?

Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır

Vişne, hem lezzeti hem de içerdiği vitamin ve mineraller açısından zenginliği ile günümüzde en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Kullanım alanları bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan vişne meyvesi, pastalar, tartlar, reçeller, kompostolar ve benzeri birçok tatlıda ve tatlı türlerinde aranan meyvelerin başında gelmektedir. Ancak, vişneler çekirdekleri nedeniyle taze alınıp kullanılmak yerine dondurulmuş şekilde hazır satılanlara yönelimden dolayı rahat şekilde ve güvenle tüketilemiyordu. Çünkü her vişnenin tek tek çekirdeğini çıkarmak hem ortalığın kirlenmesine neden oluyordu hem de zaman açısından sıkıntı yaratıyordu. Özellikle pasta süslemelerinde bütün şekilde kullanıldığı için şekil olarak da sorun oluşturuyordu çünkü çekirdek çıkarma işlemi sırasında vişneler dağılıyor ve eziliyordu. Bu durum, üretici firmaları vişne çekirdeğini çıkarmak için bir alet üretip piyasaya sürmeye yöneltmiştir. Gelin görün ki, herkesin mutfağında olması gerekirken çoğu kişi evinde bu aleti bulundurmamaktadır. Bu aleti kullanan kişiler genellikle büyük meyve suyu imalat alanları, tatlı veya pasta üretimi yapmakta olan firmalar ve benzeri yerlerdir. Özel olarak evinde vişne çekirdeği çıkarma aleti kullanan insanlar ise oldukça azdır.

Fakat birçok aletin pratikçe evimizde bulunan aletlerle uygulandığı gibi, vişne çekirdeği çıkarma aletini de evimizde rahatlıkla oluşturabiliriz. Vişne çekirdeği çıkarma işlemini iki şekilde uygulayabiliriz. Bunlar:
  • Kalem yardımı ile vişne çekirdeği çıkarma,
  • ޞişe ve çubuk yardımı ile vişne çekirdeği çıkarma.

Kalem Yardımı ile Vişne Çekirdeği Çıkarma Yöntemi

Öncelikle bu işlem için hepimizin evinde mevcut bulunan üstten basmalı uçlu kurşun kalem veya tükenmez kalem gerekmektedir. Bu üstten basmalı uçlu kurşun kalem veya tükenmez kalemin iç kısmında bulunan aparat çıkarılarak sadece dış kısmı elde kalacak şekilde birbirinden ayrılır. İç kısmını ayırdığımız kalemin dışta kalan kısmı ile, tek tek yıkayıp saplarını ayıkladığımız vişnelerin alt kısmı yani sapını ayıkladığımız yerin zıttı olan yerine iç aparatını çıkardığımız dış ve içi boş olan kalemimizle kuvvetlice ittirerek çekirdeğin vişneden ayrılmasını sağlayabiliriz. Bu yöntemi uygularken vişneyi tuttuğumuz parmaklarımızın baskı derecesini çok iyi ayarlamamız gerekmektedir. Eğer çok sıkı tutarsak vişnemiz ezilir ve istenilen sonucu vermez. El alıştıkça hızlı ve başarılı sonuçlar alırız.

ޞişe Yardımı ile Vişne Çekirdeği Çıkarma Yöntemi

Bu işlem, kalem dışı ile vişne çekirdeği çıkarma uygulamasından daha basit ve daha hızlı olarak ilerletebileceğimiz bir işlemdir. Bu uygulama için bize gereken cam bir maden suyu şişesi veya herhangi bir cam şişe (şişenin ağız kısmı normal ebatta olmalıdır) ve metal ya da ahşap bir çubuktur (yün örgü şişlerini kullanabilirsiniz). İçi boş ve temiz olan cam şişemizi sert ve düz bir zemine koyuyoruz. Temiz şekilde yıkadığımız ve saplarını ayıkladığımız vişnelerimizi tek tek işleme tabi tutuyoruz. ޞişenin ağız kısmına vişnemizin sapını ayıkladığımız tarafı yukarı gelecek şekilde koyuyoruz. Metal ya da ahşap olan çubuğumuz ile sapın çıktığı çukurdan kuvvetlice, çekirdek vişneden ayrılıp şişenin içerisine düşecek şekilde itiyoruz. Bu işlem, kalemle vişne çekirdeği çıkarma işleminden daha steril şekilde ilerlememizi sağlayarak ortalığa sıçrayıp kirletme olasılığını minimuma indirecektir. Ayrıca şişe ile vişne çekirdeği çıkarma işlemi uygulanarak, özellikle vişne reçeli yapacak olan kişiler reçel yapımında fazla vişne kullanılacağı için daha seri şekilde işlerini hallederek kullanımlarının süresini kısaltabilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şeyma sıla

08 Nisan 2024 Pazartesi

hangi yöntem daha yararlıdır acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

ޞeyma sıla hanım, hangi yöntemin daha yararlı olacağı konusunda net bir şey söylemek zor olabilir. Çünkü bu, konunun ne olduğuna ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, öğrenme yöntemleri konusunda düşünüyorsanız, bazı insanlar görsel materyallerle daha iyi öğrenirken, bazıları ise uygulamalı olarak daha iyi öğrenirler. Daha fazla bilgi verirseniz, size daha spesifik bir yanıt verebilirim.

2. Cevap
cevap

Abdülbasir

Merhaba Şeyma Hanım, öncelikle iyi günler dilerim. Vişne çekirdeği çıkarma işlemi için olan kalem ile veya pipet ile olan bu iki yöntemden hangisi size daha kolay geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Evinizde uçlu kalem veya üsten basmalı tükenmez kalem bulmak daha kolay olacağı için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vişne Yetiştiriciliği

Vişne Yetiştiriciliği

Vişne Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Vişne Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Vişne Suyu Yapımı

Evde Vişne Suyu Yapımı

Vişne Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Vişne Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Vişne Likörü Tarifi ve Malzemeleri

Vişne Likörü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Vişne Konsantresi Yapılışı

Vişne Konsantresi Yapılışı